28. října 2016

Citronové  voodoo sušenky s tymiánem a limetouKdyž veverky z lesa Hlásek skáčou na podzimní prázdniny, musí si zabalit extra kožíšky, oříšky na sváču a trochu jehličí pro štěstí. Kempuje se většinou na stromě ředitele školy, který ho zdědil po svém strýci Scoiattolo Riccim, který na něj z Itálie i s celou rodinou doskákal kolem roku 1935. Ředitel Veverý si ho teď udržuje jako víkendový strom a se ženou v něm dokonce vybudoval spižírnu, kam si žáci můžou schovat oříšky a semena šišek, co nafasovali na svačinu od rodičů.
Druhou noc pobytu se skáče bojovka, ale předtím se žáci usadí na větvích a ředitel jim vypráví legendu o Vevrounovi Černém. Paní Veverá jim k tomu zapálí pryskyřicovou svíčku a veverčata poslouchají a ani nedutají.

Za sedmero smrky a sedmero bystřinami se narodil prostým veveřím rodičům syn Vevroun. Vevroun byl od malička nespokojený s tím, že jeho rodiče jsou jen prosté hnědé veverky a nepodaří se jim v životě nic víc než nashromáždit pár ptačích vajec. S věkem Vevrounova nespokojenost rostla, byl na rodiče čím dál drzejší a když dovršil třetího veverčího roku, sbalil si pár šišek a doma oznámil, že se s nimi už nebude zahazovat a půjde hledat štěstí a bohatství jinam. Po roce bloudění po parcích a lesích, potkal Vevroun pekelného jelena, který mu slíbil bohatství, slávu a černý kožich výměnou za jeho duši. Protože Vevroun nikdy neposlouchal rodiče a nebylo mu nic dost dobré, hned na jelenovu nabídku kývl a těšil se, jak si nakoupí vagóny šišek a ořechů a stane se vládcem všech lesů. Jelen dostál svého slibu, třikrát hodil parožím a proměnil Vevrouna v boháče s černým kožichem. Vevroun se pár měsíců koupal v extra bahenních lázních a cpal makadamovými oříšky a kešu, ale brzy zjistil, že mu bohatství a černý kožich ke štěstí nestačí a začalo se mu dokonce stýskat po rodičích. Vydal se je hledat, ale bez duše už nemohl najít cestu domů. Od té doby bloudí Vevroun po všech lesech světa a hledá své rodiče, aby se jim omluvil.

Pane řediteli a jak ten Vevroun vypadá?
A má zuby jako upír?
A co když ho potkáme? Zakousne nás?
A ten pekelnej jelen je doopravdickej?

Tak a teď se jde na tu bojovku, jo!

Nakoupit / navážit
(asi na 16 panáčků + srdíček a 12 kulatých sušenek)

na těsto (potřebuje si přes noc odpočinout v lednici)
 • 50g třtinového cukru
 • 200g hladké mouky
 • 1 vejce
 • 110g změklého másla
 • 3 lžičky čerstvého tymiánu
 • 3 lžičky citronové kůry
 • 2 lžičky limetové kůry
 • 1/2 lžičky soli
 • 1/2 lžičky prášku do pečiva
na zdobení
 • zdobící tubičky
 • asi 60g hořké čokolády  (já použila 70% Lindt)

Postup
1) Tady bude strašidelná sranda! Tohle těsto si potřebuje přes noc poležet v lednici, ale nebojte, vydrží tam až 4 dny, takže nemusíte nutně plácat den před pečením. Nejdřív si vyrobíme voňavý cukr. Cukr s kůrou hodíme do misky a vypouklou stranou lžíce vmasírujeme kůru do cukru. Kůra se nám tak nádherně rozvoní. Cukr necháme na chvíli odpočinout a pokrájíme si tymián najemno.

2)  Teď si promícháme mouku v míse s práškem do pečiva a solí a v jiné míse si zvesela vyšleháme máslo s voňavým citronovým cukrem než bude hezky nadýchané a světlé. Teď k tomu přihodíme tymián a ještě chviličku šleháme. Nakonec vejce a šleháme dokud se všechno hezky nespojí. Hotovo? Tak čas na mouku! Mouku najednou vysypeme do směsi a zase šleháme, ale už jen chvilku, dokud se to nespojí. Pak už to jen domícháme vařečkou.3)  Teď si z těsta vytvarujeme šišku a zabalíme ji do pečícího papíru a necháme ho přes noc odpočinout v lednici, aby bylo plné sil na další den.4)  Už je o 8 hodin později? Tak super! Troubu žhavíme na 170˚C a těsto si vyválíme na lehce pomoučeném válu. Pracuje se s ním celkem dobře, ale dělejte to klidně po menších částech, mně to tak šlo líp. Když mě nebavil váleček, tak jsem to vytáhla klidně rukama, takže neztrácejte hlavu, nějak to vždycky jde a kdyžtak prostě přihoďte trochu víc mouky. Teď sranda s vykrajováním! Kulaté sušenky jsem vykrajovala hrdlem sklenice, je to tak akorát velikost. Když máme vyváleno a vykrájeno, tak házíme na pečící papír a pečeme asi 10 - 13 minut. Hlídejte je a až lehce zezlátnou a budou se vám líbit, tak je vytáhněte.5)  Sušenky překrásné, tak je necháme chvíli odpočinout a můžeme to rozjet se zdobením, protože na to se určitě těšíte úplně nejvíc, co! Zdobící tubičky připraveny, tak ještě necháme čokošku rozehřát ve vodní lázni, hodíme ji do mikrotenového sáčku, ustřihneme růžek a můžeme vesele psát, kreslit pavouky a lepit srdíčka!


Největší sranda, že jo?Už  vám pavouci lezou po sušenkách? Hrůza, co!Tak hurá na ty Halloweeny a snad v lese nepotkáte Vevrouna Černého nebo dokonce pekelného jelena! Na toho extra bacha.Dejte vědět, co vy a sušenky a pošlete fotky, ať vím, jak jste vystrašili vaše rodiny a kamarády vy!


Originál receptu na citronové sušenky je z kuchařky Joy the Baker.

Žádné komentáře:

Okomentovat