15. prosince 2013

Crumble s dýňovým pyré a pekanovými ořechy
Minulou neděli jsem chvíli klečela před domem na trávě, tam jak roste ten ořech, a zrovna šel kolem domácí. Zastavil se u mě a ptá se: "Slečno Petro, vy jste něco ztratila?"
A já na to: "No, mám pocit, že jo, ale ještě nevim co. Zrovna teď to bude asi jméno."
Chvíli koukal a pak odkráčel. Máma mi doma řekla, že tohle klečení musí přestat.

Předminulou neděli jsem lezla do domu oknem, protože to prostě asi bylo potřeba a zrovna šel kolem domácí. 
Zastavil se ve dveřích a ptá se: "Vy nemáte klíče? Ztratila jste je?"
A já na to: "Ne, to snad ani ne, ale představte si, že byste měl tajnou skříňku, ve které by bydlela malá vousatá myš a ztratil jste klíč k ní. Myslíte, že by se naštvala?"
Chvíli koukal a pak odkráčel. Táta mi doma řekl, že tohle lezení musí přestat.

Předpředminulou neděli jsem seděla na střeše, tam kousek od okapu, a domácí na mě zespoda volal: " Dneska u vás byli kvůli odečtu plynu a já vám volal, ale vy jste to nebrala. Už nemáte svoje číslo, vy jste ho ztratila? Vy jste nebyla dneska doma?"
A já na to: "No, já jsem to číslo právě hledala tady na střeše, ale nějak se to protáhlo, tak jsem nemohla jít otevřít. Myslíte, že byste mi mohl hodit nějaký klacek? Mám pocit, že mi tady zapadlo do okapu, tak že bych ho vyšťourala."
Chvíli koukal a pak odkráčel. Babička mi doma řekla, že tyhle nesmyslný fantazie musí přestat.

No, tak jsem to asi teda všechno ztratila a vypadá to, že se brzy budeme stěhovat. Vy (se) ztrácíte? Někdy je to asi potřeba, upečte si crumble a třeba si s ním i na chvíli vylezte na střechu.

Nakoupit / navážit
 • 275g dýňového pyré (prodává se v plechovce a seženete ho třeba v Robertson nebo v The Candy Store)
 • 200g hladké mouky
 • 50g cukru
 • 110g hnědého cukru
 • půl lžičky soli
 • 105g ovesných vloček
 • 170g másla (studeného a nakrájeného na menší kostičky)
 • 70g pekanových ořechů (nasekaných na hrubo)
 • 60g cukru (do náplně)
 • 120g sýru žervé
 • 1 velké vejce a jeden bílek navíc
 • 1 lžička skořice
 • půl lžičky čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku
 • na špičku lžičky nového koření
 • na špičku lžičky mletého zázvoru
 • špetka soli (do náplně)
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 9 půlek pekanových ořechů na ozdobu
Postup
1) Tak mi tak připadá, že málo věcí voní tak krásně jako tenhle crumble. To koření vás nadchne, tak si to hezky všechno připravte a jdeme na to. Menší pekáč (asi 20cm x 25cm) vymažeme a vyložíme pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 175˚C a jedeme dál.

2) V míse smícháme mouku, cukry, vločky a sůl. Pořádně to promícháme, aby se to všechno spojilo a pak přidáme máslo nakrájené na kostičky a rychle ho prsty zapracujeme do suché směsi. Bude z toho vlastně něco jako drobenka. Vtipná vločková drobenka. Teď do toho ještě přidáme nahrubo nasekané pekanové ořechy, promícháme a odebereme z toho asi 220g směsi, kterou pak použijeme na horní vrstvu. Teď to ještě hodíme odpočinout do lednice, ať nám máslo zbytečně neměkne. 

3)  Zbytek vločkové směsi vysypeme do pekáče a prsty rovnoměrně stlačíme na dno. Jde to dobře, a za chvíli to budete mít.4) Základ vyroben, tak se vrhneme na náplň. Pekáč klidně dejte odpočinout do lednice. Nejdřív v míse rozšleháme žervé, aby hezky povolilo a lépe se nám pak spojilo s dýňovým pyré. Teď už se ničeho nebojíme a přidáme cukr a pyré a šleháme dokud se to všechno nespojí. Když je spojeno, tak šleháme vesele dál a přidáme vejce a bílek, tak minutu to prošleháme a pak už přidáme jenom koření a vanilkový extrakt. Teď to ochutnejte. Mňam, co?
5) Jedeme dál a vyndaváme pekáč se základem z lednice, nalijeme do něj dýňovou náplň a rozprostřeme.

6) Na řadu přichází zbytek vločkové směsi, kterým posypeme náplň, ozdobíme pekanovými ořechy a teď už se jenom radujeme a házíme do trouby asi na 20 - 25 minut. Prostředek by se po upečení neměl klepat. 
Tak není fantazie jako fantazie a zrovna tuhle si myslím dovolit můžete. Ať už na střechách nebo u stolů.

Recept je z blogu 'Joy the Baker': http://joythebaker.com/

3 komentáře:

 1. Teri, ty ses normalni blazen, ja si vzdycky u tebe na blogu pripadam, jak kdybych cetla naky surrealisticky dilo :DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Verco:DD <3 Spojeni 'normalni blazen' se mi libi. Asi to tak bude:D

   Vymazat
 2. Dobrý den,

  Všimli jsme si, že máte spoustu chutných receptů na vašem blogu a chtěli bychom Vám představit naši novou webovou stránku http://www.vyhledejrecepty.cz/ kde si naši uživatelé mohou vybírat z více než 140 000 posbíraných receptů. Každým dnem narůstá návštevnoť strany. Momentálně máme denně 30 000 kliků. Na stránce jsme vytvořili také žebříček Tob blogů, kde najdete všechny přidané blogy a můžete přidat i ten Váš. My zkopírujeme všechny recepty a uživatelé je pak mohou nalézt pomocí našeho vyhledávače. Tím pádem se zvýší návštěvnost Vašeho blogu. Nemusíte se obávat, vše Vám nabízíme zcela zdarma.

  Vyhledejrecepty.cz má své sesterské webové stránky na celém světě. Budeme velmi rádi když se stanete součástí této velké rodiny.

  V případě že máte nějaké otázky obraťte se na nás.

  S pozdravem,
  Tunde
  info@vyhledejrecepty.cz

  OdpovědětVymazat